امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

معامله‌گران بورس تهران امروز در حالی سبزپوش شدن نماگرهای منتخب بازار سهام را به نظاره نشستند که همزمان با تقویت دوباره بازارگردانی سهام در گروه فلزات اساسی و پالایشی‌ها، شاخص کل بورس شیب صعودی به خود گرفت، هر چند که حجم معاملات سهام در بازار تعریفی ندارد.

ایران اکونومیست - بازار سهام متعادل اما کم‌حجم

 شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران (تدپیکس) در پایان معاملات امروز شنبه 11 آذر ماه 96 با افزایش 144 واحدی روی رقم 91 هزار و 296واحد ایستاد.

شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش 31 واحدی عدد 17 هزار و 654 واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش 193 واحدی به رقم  98 هزار و 750 واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش 106واحدی به رقم 65 هزار و 62 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش 288 واحدی عدد  193 هزار و 295 واحد را به نمایش گذاشت.امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) با کاهش 7 واحدی روی رقم یک هزار  و 23 واحد ایستاد.

براساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های فولاد مبارکه با 39 واحد، پتروشیمی فناوران با 29 واحد و پالایش نفت بندرعباس با 20 واحد افزایش بیشترین تاثیرمثبت را بر محاسبه شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های تاپیکو با 24 واحد، سرمایه گذاری گروه توسعه ملی با 13 واحد و پتروشیمی پردیس با 9 واحد کاهش بیشترین تاثیر منفی را در برآورد این نماگر به دوش کشیدند.

ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از 357 میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از 589 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 51 هزار و 211 نوبت داد و ستد بود.

در بازار نقدی بورس اما ارزش معاملات از 114 میلیارد تومان اندکی فراتر رفت.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های سیمان آرتا اردبیل، سیمان درود، اوراق مرابحه گندم برای آغاز معاملات ثانویه، اوراق اجاره هواپیمایی ماهان از سوی ناظر بازار سهام بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های سرمایه‌گذاری شاهد، سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان اردبیل متوقف شدند. 

 امروز در بازاردوم بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، اندکی بیش از 37 میلیون سهم سرمایه‌گذاری صنعت بیمه کد به کد شد.

همچنین 15 میلیون واحد سرمایه‌گذاری صندوق درآمد ثابت امین یکم فردا به ارزش 1.5 میلیارد تومان به کدهای انتقالی مدیر صندوق انتقال یافت.

همچنین بیش از 11 میلیون پتروشیمی شازند به ارزش بیش از 2.5 میلیارد تومان کد به کد شد.

در مخابرات ایران نیز 10 میلیون سهم به ارزش بیش از 2 میلیارد تومان با تجمیع سهام در کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده همراه بود. 

همچنین 5 میلیون سهم فولاد مبارکه به ارزش کمتر از 1.5 میلیارد تومان با معاملات انتقالی از سوی سهامدار عهده به کدهای درون‌گروهی روبه‌رو شد. 

براساس این گزارش، امروز بورس تهران در حالی شاهد پایان استراحت کوتاه نماگرهای خود با سبزپوش شدن دسته‌جمعی این نماگرها روبه‌رو شد که حجم معاملات سهام در کلیت بازار روندی متعادل و نه چندان چشمگیری را به نمایش گذاشت. 

در این بین، تحرک بازارگردان‌ها و صندوق‌های توسعه و تثبیت بازارهای سرمایه در گروه‌های پیش‌رو از جمله پالایشی‌ها و فولاد مبارکه باعث شد تا شاخص کل بورس به پشتوانه لیدرها سبزپوش باشد. 

در بازارهای جهانی نیز در حالی قیمت هر تن مس به 6 هزار و 800 دلار در هر تن نزدیک شد که با برجا گذاشتن قیمت 6 هزار و 815 دلاری به ازای هر تن به استقبال تعطیلات دو روزه میلادی در بازارهای جهانی رفت. 

حجم معاملات سهام در اغلب نمادهای معاملاتی در حالی قابل اتکا نیست که همچنان شرکت های کوچک و برخورداری از سهام شناوری پایین به ویژه در گروه‌های متأثر از قیمت‌های جهانی و ارز با اقبال خریداران کم‌تعداد سهام روبه‌روست، بازاری که با ناامید شدن از ورود پول تازه به بازار علی‌رغم رکوردشکنی شاخص کل ، تنها به بودجه‌های برآوردی سال آینده شرکت‌ها دلخوش کرده است.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد