امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

روز چهارشنبه در سه ابلاغیه حدود سرمایه‌گذاری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف (بانک‌ها، خرید اوراق و خرید سهام) را تعیین کرد.

کاهش ۳۳ هزار میلیارد تومانی نفوذ صندوق‌های بورسی در بانک‌ها

طبق این ابلاغیه‌ها، صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت حداکثر می‌توانند ۵۰ درصد دارایی خود را در بانک‌ها سپرده‌گذاری (مدت‌دار) کنند.

همچنین سقف سرمایه‌گذاری در بخش خرید اوراق بهادار با درآمد ثابت (اوراق مشارکت و اوراق اسناد خزانه اسلامی) حداقل ۳۰ درصد است.

 حجم کل دارایی صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت حدود ۱۳۴ هزار میلیارد تومان است که از این رقم، ۱۲۶ هزار میلیارد تومان آن متعلق به ۱۹ صندوق است.

بررسی ترکیب دارایی این ۱۹ صندوق نشان می‌دهد که ۷۰٫۲ درصد (۸۸ هزار و ۶۵۶ میلیارد تومان) از دارایی این ۱۹ صندوق سپرده بانکی است. در صورتی که همین نسبت را برای سایر صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت در نظر بگیریم، در مجموع حدود ۹۵ هزار میلیارد تومان از دارایی این صندوق‌ها سپرده بانکی است.

با ابلاغیه سازمان بورس، این ۱۹ صندوق باید سهم سپرده بانکی را از کل دارایی خود به ۵۰ درصد کاهش دهند. از مجموع این ۱۹ صندوق، ۲ صندوق به دلیل رعایت این نسبت نیازی به اصلاح این ترکیب دارایی ندارند.

اما از مجموع ۱۹ صندوق، ۱۷ صندوق باید ۳۳ هزار و ۴۴۷ میلیارد تومان از دارایی‌های خود را که سپرده بانکی است، به سایر دارایی‌ها، به‌ویژه‌ اوراق بهادار با درآمد ثابت تبدیل کنند.

بنابراین، در مهلت یک ساله‌ای که سازمان بورس تعیین کرده، ۳۳ هزار و ۴۴۷ میلیارد تومان از قالب سپرده مدت‌دار باید به سپرده جاری تغییر کند.

از طرف دیگر صندوق‌هایی مانند «اختصاصی بازارگردانی امید لوتوس پارسیان» و «اندوخته ملت» می‌توانند سهم سپرده بانکی را در ترکیب دارایی‌های خود افزایش دهند.

* ارقام به میلیارد تومان

کاهش ۳۳ هزار میلیارد تومانی نفوذ صندوق‌های بورسی در بانک‌ها

منبع: فارس

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد