امتیاز کاربران

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

  اخبارسیاسی ,خبرهای  سیاسی ,

 

شبکه خبری «بلومبرگ» با انتشار گزارشی اشاره می‌کند که یک افسر پلیس استانبول که در جلسه استماع در نیویورک درباره پرونده اتهامات علیه رضا ضراب بازرگان ایرانی‌تبار حضور داشته است گفته که رجب طیب اردوغان رئیس‌جمهوری ترکیه در میان اهداف تحقیق دولت آمریکا درباره رشوه و پولشویی در ترکیه در ارتباط با تحریم‌های ایران است.

 

«آفتاب‌نیوز» نوشت، حسین کرکماز نام این افسر است و گفته است که تحقیقات ابتدایی با تمرکز بر روی سازماندهی عملیات تبادل طلا توسط رضا ضراب بوده با این حال، بعدا نام به افراد دیگری نیز به میان آمده است. از جمله اردوغان متهم شماره یک این پرونده از جمله افراد اصلی دیگر ظفر چاغلایان وزیر اقتصاد سابق ترکیه، ‌سلیمان اصلان مدیر اجرایی سابق هالک بانک ترکیه و بخش عظیمی از اعضای بانک مرکزی ترکیه بوده‌اند.

 

این شبکه خبری در ادامه می‌نویسد: کورکماز جوانی ۳۰‌ساله بود که با زدن عینک توضیحات خود را ارائه می‌داد و از درد و رنجی گفت که پس از حمله سال ۲۰۱۳ علیه او صورت گرفت و مجبور به استعفا شد و مدتی را نیز محکوم به زندان شد. او می‌گوید که از کشورش ترکیه فرار کرد چرا که علیه او پرونده باز شده بود. او می‌گوید مجبور به ترک کشورش شد در حالی که کشورش را دوست داشت. بلومبرگ می‌نویسد شهادت کورکماز به رئیس گروه تحقیقاتی برای اولین بار تایید می‌کند که پرونده فساد در ترکیه به‌طور مستقیم اردوغان و نه صرفا وزرا و اعضای خانواده او را هدف قرار داده است.

 

این مساله می‌تواند به توضیح این موضوع کمک کند که چرا اردوغان مجبور به پاسخگویی به موضوع شده است و همچنین پاسخ دولت ترکیه به پرونده نیز همراه با خشم بوده است و شخص اردوغان مدعی شده که‌ این مباحث کودتایی علیه دولت او هستند و به سرعت تصمیم گرفت تا پس از آنچه توطئه کودتا خواند دادستان‌ها و مقام‌های ددگستری را تغییر دهد. تحقیقات دولت ترکیه درباره پرونده ضراب پس از بازداشت او در دسامبر ۲۰۱۳ میلادی مختومه شد زمانی که با حمله به خانه اصلان میلیون‌ها دلار به‌صورت نقد در جعبه‌های کفش یافته شد. عکس‌های این پول‌های نقدی به‌دست آمده و حمله صورت گرفته در روز دوشنبه در دادگاه فدرال منهتن در روز دوشنبه به هیات منصفه ارائه شدند.

 

بلومبرگ در ادامه می‌نویسد: دادستان‌ها ضراب را متهم به ‌این موضوع کرده‌اند که مبادله‌میلیارد دلاری در زمینه پولشویی کرده و در همکاری با مقام‌های دولتی ترکیه تحریم‌های بین‌المللی علیه ‌ایران را نقض کرده و به دور زدن آنها کمک کرده است. ضراب پیش‌تر و مدت کوتاهی پس از برگزاری دادگاه اولیه متهم شناخته شد و علیه مهمت هاکان اتیلا رئیس هالک بانک شهادت داد او اما اکنون در مقام شاهد است نه متهم. البته در شهادت اخیر کورکماز کمتر نامی از آتیلا برده شد و در عوض بر روی چگونگی مختومه‌شدن روند رسیدگی به پرونده در ترکیه تمرکز شد. دادستان عکس‌هایی گرفته شده از کوکماز را نشان داد که مشخص می‌کند که یک مرد شناخته شده که به‌عنوان پیک ضراب کار می‌کرده در خارج از دفتر یک نهاد خیریه تاسیس شده توسط اردوغان ایستاده بود.

 

کورکماز شهادت داد که عکس این پیک خارج از بنیاد خیریه در ۷ جولای ۲۰۱۳ گرفته شد. کورکماز می‌گوید ضراب در یک بحث پنهانی ضبط شده در آن زمان در مورد تلاش برای تجارت طلا با ایران در مقابل پرداخت پول از طریق هالک بانک مشغول به مذاکره بوده است. سایر عکس‌های ارائه شده از سوی کورکماز از پیک‌های ضراب در فرودگاه استانبول آتاتورک با بسته‌های پول نقد در کیسه‌ای بودند که احتمالا قرار بوده به‌دست وزیر اقتصاد سابق و وزیر اتحادیه اروپا ترکیه برسند. کورکماز گفته است که ۲۰۰‌هزار دلار را در قالب پول رشوه به وزیر کشور داده است که کنترل نیروهای پلیس را در اختیار دارد. کورکماز می‌گوید که بلافاصله پس از یورش پلیس در جریان ماجرای ۱۷ دسامبر ۲۰۱۳به او و همکارانش دستور داده شد تا از شاهدان درباره اتهامات مرتبط با رشوه‌خواری بازجویی انجام ندهند.

 

او گفت که ‌این دستورالعمل را نپذیرفت با این حال، در نهایت این کار انجام شد. کورکماز تنها چند ماه پس از این ماجرا بازداشت شد و بیش از یک سال زندانی شد. او در فوریه ۲۰۱۶ به قید وثیقه آزاد شد او گفت که در ماه آگوست سال ۲۰۱۶ میلادی به کمک یک قاچاقچی از مرز ترکیه رد شد. او می‌گوید در صورت بازداشت‌شدن و بازگرداندن به ترکیه مورد شکنچه قرار می‌گیرد. کورکماز از آن زمان با مقام‌های انتظامی آمریکایی همکاری می‌کند.

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
  • هیچ نظری یافت نشد